2 همدل اطلاعیه

2 همدل

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

ترس کودکان را چه طور از بین ببریم

salamatmag 3 16 300x150 راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان

در این مقاله در سلامت مگ به راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

ترس از تاریکی

 

احساس کودکتان را به‌رسمیت بشناسید

می‌دانم که دوست نداری در تاریکی تنها باشی. شاید چون نمی‌توانی چیزی را در اتاقت ببینی، ناراحتی. اگر خودتان قبلا از تاریکی می‌ترسیدید، برای فرزندتان توضیح بدهید که چطور به‌ مرور، ترستان کمتر شد. بگذارید فرزندتان ببیند وقتی چراغ‌ها خاموش است، اتاق همان اتاق است؛ ابتدا وقتی همه چراغ‌ها روشن است در اتاق راه بروید و به اشیا نگاه کنید؛ بعد به‌تدریج نور را کم کنید و در نهایت با نورِ ضعیف چراغ قوه این کار را انجام بدهید. سایه‌های شبح‌مانند را در تاریکی انتخاب کنید، بعد همان نقطه را با چراغ قوه روشن کنید تا فرزندتان بداند شیء ناشناسی که سایه ترسناک ایجاد کرده، چیست.

 

حواستان باشد در برابر ترس کودک از تاریکی واکنش شدیدی نشان ندهید

اگر مدام زیر تخت و توی کمدها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد، فرزندتان با خود فکر می‌کند که اگر واقعا مشکلی وجود ندارد، این‌ همه بررسی برای چیست.

 

 

بچه‌ها نمی‌توانند بین واقعیت و خیال مرزی قطعی قائل شوند

 

بنابراین به فرزندتان اجازه ندهید فیلم ترسناک ببیند و کتاب داستان ترسناک هم برایش نخوانید. البته بهتر است موضوعاتِ مختلف را از دیدِ فرزندتان بسنجید؛ چون آنچه بچه‌ها را می‌ترساند ممکن است از نظر شما اصلا ترسناک نباشد.

 

 

بازی درمانی و شناسایی عامل ترس دو راه مهم برای درمان ترس است

 

 

علل بروز ترس در کودکان عبارتند از:

 

۱-تغییر در شیوه زندگی محل سکونت

 

۲-جدا شدن از والدین

 

۳-برخوردهای نادرست والدین

 

۴-خیال بافی و پردازش موارد متعدد در ذهن کودک

 

۵-شنیدن خاطره های ترسناک از دیگران بدون توضیح

 

۶-تهدیدهای دوستان و والدین

 

۷-همانند سازی از ترس اطرافیان

 

۸-(و از همه مهم تر )نداشتن آگاهی در مورد مسائل مختلف

 

توجه کردن به سن کودک در درمان ترس مهم است چون برخی از ترس ها در سنین خاصی ،طبیعی هستند اما اگر ترس در کودک مدت زیادی طول بکشد باید پیگیری های لازم برای درمان آن انجام شود .

حفظ خونسردی والدین و عجله نکردن در رفع ترس در درمان آن موثر است.

 

سرزنش کردن کودکان به علت ترس آن ها روش بسیار نامناسب است به طوری که روند درمان را کندتر می کند همچنین ترس ممکن است برای بزرگترها غیرمنطقی اما برای خود کودک بسیار منطقی جلوه کند.

 

گاهی اوقات ترس کودک به علت همانند سازی با والدین بروز می کند که در واقع عامل ترس در خود والدین مشاهده می شود و به همین منظور در درمان ترس ، والدین هم باید مورد بررسی قرار گیرند.

 

images 7 300x150 راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان

 

از ترس کودکان نترسید

 

خیلی از والدین تلاش زیاد می‌کنند تا به کودک خود نشان دهند که ترس او موردی ندارد و هیچ جای ترس وجود ندارد. اما گویا هر چه بیشتر تلاش می‌کنند کودکشان در ترس خود مصمم‌تر می‌شود. در برخورد با چنین ترس‌هایی والدین در اولین گام باید دلایل آن را مشخص کنند. برخی از این ترس‌ها طبیعی بوده و لازم نیست والدین حساسیت زیادی در مورد آنها نشان دهند و برخی بنا به دلایلی رخ می‌دهند که لازم است در رفع این ترس‌ها مورد توجه قرار گیرند.

 

گاهی اوقات یک تغییر در شیوه زندگی مثل تغییر محل سکونت، جدا شدن از والدین و… به صورت ترس از تاریکی، ترس از حیوانات و غیره خود را نشان می‌دهد. بنابراین می‌توان گفت برخی از ترس‌های مشخص و معین کودک می‌تواند ریشه‌های روانشناختی داشته باشد و مستقیما با موضوع آن ترس مرتبط نباشد.

 

در برخی اوقات این خانواده است که مشکل ترس را در کودک به وجود می‌آورد. ممکن است کودک ترس از یک مساله خاصی را در محیط خانواده یاد گرفته باشد. مثلا مادری که از عنکبوت می‌ترسد این ترس خود را به کودک منتقل می‌کند. این اتفاق بر اساس فرایند یادگیری صورت می‌پذیرد. به طوری که والدین در آموزش اکثر رفتارها به عنوان الگو و سرمشق کودک هستند. برای به حداقل رساندن ترس در آنها قبل از هر چیز باید بدانید که هر ترسی سن و الگوی مخصوص به خود را دارد.

 

 

چه ترس‌هایی به توجه و درمان نیاز دارد

 

در مرحله اول باید به سن کودک توجه داشت. برخی از ترس‌ها در سنین خاصی طبیعی‌تر هستند و گاه بدون نیاز به مداخلات درمانی به تدریج کاهش پیدا کرده و بالاخره از بین می‌رود.

 

هر چند گاهی اوقات کودکان از چیزی می‌ترسند ولی این ترس چندان وحشت‌زا نیست و مشکل خاصی در عملکرد روزانه کودک ایجاد نمی‌کند و واکنش ترس در او چندان شدید و ناهنجار نیست. اما زمانی که نوع ترس کودک غیرعادی است و نیاز به مداخلات درمانی دارد واکنش کودک به عامل ترس بسیار شدید است. کودک بسیار وحشت زده می‌شود و رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که اغلب خارج از کنترل دیگران است.

 

monster under bed 300x150 راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان

 

درمان ترس کودکان

 

روان شناسان برای کاهش ترس‌های کودکان راه های زیادی را توصیه می‌کنند. آنها در مرحله اول به والدین توصیه می‌کنند که در رفع مشکل کودک عجولانه عمل نکنند. تعجیل و شتابزدگی آنها در کاهش ترس کودک می‌تواند به جای درمان، اضطراب و ترس او را افزایش دهد. این ترس معمولا به تدریج از بین می‌رود و لازم است والدین با خونسردی و آرامش اقدام به کاهش این ترس‌ها نمایند. توصیه بعدی روان شناسان این است که هرگز کودکان را به خاطر ترسی که دارند تحقیر و سرزنش نکنیم. هر چند دلیل ترس از نظر ما بزرگترها کاملا غیرمنطقی و نامعقول به نظر می‌رسد اما خود کودک چنین احساسی ندارد و نمی‌تواند غیرمنطقی بودن ترس خود را درک کند و سرزنش به او کمکی نخواهد کرد.

 

حتی زمانی که کودک تحت نظر یک متخصص یا روان شناس درمان می‌شود، اگر عامل اصلی ایجاد کننده ترس هنوز حضور داشته باشد چندان فایده‌ای نخواهد کرد. مثلا زمانی که خود مادر از تاریکی می‌ترسد، هر چند کودک حمایت‌ها و درمان‌هایی را از روان‌شناس و مشاور خود دریافت می‌کند، اما الگویی که در خانه از رفتار مادر می‌پذیرد الگویی قویتر است که نتایج یک درمان ثمر بخش را از بین می‌برد. بنابراین لازم است علل اساسی ترس کشف و مرتفع شوند.

 

کلید اصلی کمک به کودکان برای از بین بردن ترس آنها، تحسین و تشویق در انجام رفتارهای جسورانه است. اگر او برای مواجه شدن با یک حیوان یا موقعیت جدید از کنار شما برمی‌خیزد، تشویق‌اش کنید. او را در آغوش بگیرید و به او لبخند بزنید تا از این تایید شما حس خوبی پیدا کند.

نوشته راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.

مطلب راه هایی برای از بین بردن ترس کودکان در سایت بزرگ 2 همدل

0 نظر تا کنون ارسال شده است.

نظرات بسته شده است.