2 ساعت | پرتال خبری

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل: نه تهدید می‌کنیم و نه تهدید را می‌پذیریم

۳۱ شهریور ۱۳۹۶

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۹ شهریور بازتاب بسیار گسترده ای در دنیا داشت. رییس جمهور در این سخنرانی بیان کرد که ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد، اما در مواجهه با نقض آن واکنشی “متناسب و قاطع” از خود نشان خواهد داد.

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل: نه تهدید می‌کنیم و نه تهدید را می‌پذیریم

روحانی افزود: «اگر این توافق به دست “نااهلان عرصه سیاست” از بین برود، مایه تأسف خواهد بود و دنیا فرصت بزرگی را از دست خواهد داد؛ اما چنین اقدامی هرگز قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را در مسیر پیشرفت و تعالی خود متوقف نماید.»

برنامه موشکی برای مقابله با “بیخردان”

رئیس جمهور همچنین در دفاع از برنامه موشکی جمهوری اسلامی گفت: «توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران، از جمله توانمندی های موشکی، تنها جنبه دفاعی و بازدارندگی داشته و برای حفظ صلح و ثبات در منطقه، و جلوگیری از ماجراجویی بیخردان هدف‌گذاری شده است.»

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رأی ۷۳ درصد از واجدان شرایط شرکت در انتخابات ایران به برنامه‌اش در راستای گفتمان “اعتدال” و “حقوق بشر و حقوق شهروندی”، به تشریح سیاست‌های دولت خود پرداخت و گفت: «با صدای بلند اعلام می­‌کنم که اعتدال منش و روش ملت بزرگ ایران است. اعتدال نه انزواطلبی است و نه استیلاجویی؛ اعتدال نه بی‌تفاوتی است و نه پرخاشگری. ما تهدید نمی‌کنیم و تهدید را از جانب هیچ‌کس نمی‌پذیریم.»

روحانی با اشاره به اینکه ایران در حال حاضر “در صف مقدم مبارزه با  تروریسم و تندروی مذهبی در خاورمیانه” قرار دارد، برجام را “بهترین نشانه صدق ادعای” ایران خواند و افزود: «برجام متعلق به یک یا دو کشور نیست، برجام سند شورای امنیت و متعلق به کل جامعه بین‌المللی است».

او  که اسرائیل را در بخشی از سخنانش “شرور و نژادپرست” خواند، با تأکید بر اینکه “ما درهای تعامل و همکاری را گشودیم”، در اشاره‌ای تلویحی به نطق روز گذشته بنیامین نتانیاهو گفت: «نمی‌توان پذیرفت رژیم غاصب صهیونیستی که با سلاح هسته‌ای‌اش منطقه و جهان را تهدید می‌کند و متعهد به هیچ مقررات و نظارت بین‌المللی نیست، ملت‌های صلح‌طلب را نصیحت کند.»

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل: خطر “منطقه‌ای بدون برجام”

حسن روحانی سپس ضمن “ساختگی” خواندن بحران هسته‌ای، نسبت به نقض برجام هشدار داد: «تنها یک لحظه تصور کنید که منطقه خاورمیانه بدون برجام در چه وضعیتی قرار داشت. تصور کنید اگر در کنار جنگ‌های داخلی، تروریسم تکفیری، بحران‌های انسانی، و وضعیت‌های پیچیده سیاسی اجتماعی در غرب آسیا، یک بحران ساختگی هسته‌ای نیز در این منطقه وجود می‌داشت؛ چه می­شد؟»

روحانی افزود: «به صراحت اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری نخواهد بود که برجام را نقض ­کند ولی در مواجهه با نقض آن عکس‌العمل متناسب و قاطع خواهد داشت». او هشدار داد که نقض برجام از سوی آمریکا “اعتماد دولت‌ها وملت‌ها نسبت به هرگونه مذاکره” را از بین خواهد برد.

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل : واکنشی به “ادبیات جاهلانه”

همان‌گونه که انتظار می‌رفت، روحانی به حملات روز گذشته ترامپ علیه جمهوری اسلامی هم واکنش نشان داد و گفت: «ادبیات جاهلانه، زشت، کینه‌توزانه و مشحون از اطلاعات غلط و اتهامات بی‌پایه‌ای که از زبان رئیس جمهور آمریکا علیه ملت ایران دیروز در این مجمع محترم شنیده شد، نه تنها در شأن سازمان ملل نبود، بلکه در تقابل با خواسته امروز ملت‌ها ازاین اجلاس −یعنی اتحاد دولت‌ها برای مقابله با جنگ وتروریسم− قرار داشت.»

دکتر روحانی آمریکا را تلویحا به تشدید “بی‌ثباتی وخشونت‌ورزی” در منطقه از طریق مداخله نظامی متهم کرد و با حمله به ایالات متحده گفت: «دولت آمریکا باید برای مردم خود توضیح دهد که چرا با صرف صدها میلیارد دلار از دارایی‌های ملت خود و ملت‌های منطقه به جای آنکه به ثبات و امنیت کمک کند، موجب قتل و فقر و ویرانی و رشد تروریسم و افراطی‌گری شده است.»

روحانی سپس ضمن اشاره به “ظرفیت‌های کم‌نظیر رشد و توسعه” اقتصاد ایران، آمادگی کشور برای کمک به “امنیت انرژی جهانی” را در “یک همکاری بلندمدت” اعلام کرد و گفت جمهوری اسلامی “از مشارکت و همکاری همه سرمایه‌گذاران و صاحبان اندیشه و ابتکار در سراسر جهان” استقبال می‌کند.


وبگردی سایت کسب و کار بازده

سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل: نه تهدید می‌کنیم و نه تهدید را می‌پذیریم


خبرخوان هفته

  • اعتراض ملانیا ترامپ به تبلیغ یک آموزشگاه زبان در کرواسی
  • ۱۲ واکنش به سخنرانی ترامپ در مجمع سازمان ملل

نوشته سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل: نه تهدید می‌کنیم و نه تهدید را می‌پذیریم اولین بار در مجله کسب و کار ۲ ساعت پدیدار شد.